Pracownicy zatrudnieni w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym podlegają szczególnej ochronie, a na pracodawcach zatrudniających pracowników z kancerogenami lub mutagenami spoczywa szereg dodatkowych obowiązków określonych w Kodeksie pracy oraz bardziej szczegółowo w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (tekst jednolity Dz.U. 2024 poz. 156).
W 2024 r. analogicznymi przepisami zostaną objęte substancje reprotoksyczne – czyli substancje i mieszaniny zaklasyfikowane jako działające szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A lub 1B. Pracodawcy i specjaliści BHP w zakładach pracy powinni się przygotować do tej zmiany. Z chwilą wprowadzenia nowych przepisów znacznie wzrośnie liczba substancji chemicznych im podlegających. Obecnie szczególnym przepisom podlega ok. 950 substancji z klasyfikacją zharmonizowaną. Po uwzględnieniu substancji reprotoksycznych będzie to ponad 1100 substancji.
Przepisami tymi zostaną objęte również substancje zaklasyfikowane jako działające szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A lub 1B przez dostawców, nawet jeżeli nie mają ustalonej klasyfikacji zharmonizowanej.
Ważne informacje można znaleźć na stronie internetowej IMP https://www.imp.lodz.pl/centralny-rejestr-danych-o-narazeniu-na-substancje-chemiczne-ich-mieszaniny-czynniki-lub-procesy-technologiczne-o-dzialaniu-rakotworczym-lub-mutagennym-3075
Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji w ramach Centrum Konsultacyjnego!